אקו-ויקי הוא אתר ידע ומידע ובו מעל ל-2,000 ערכים בנושאי סביבה, חברה וכלכלה. מדובר באתר הקיימות הגדול בישראל הזוכה לאלפי כניסות כל יום. האתר, אשר נוסד בשנת 2005, פופולרי מאוד במנוע החיפוש גוגל ורוב המכריע של הערכים בו מופיעים בעשירייה הראשונה בחיפוש גוגל. התפעול, הפיתוח, הקידום והמימון של האתר מבוצע על ידי העמותה לכלכלה בת קיימא. 

 

האתר הינו בסיס של ידע עצום לארגוני סביבה, חברה וכלכלה, וכן של הקהל הרחב ומקבלי החלטות. האתר מנוהל ומתוחזק על ידי קהילת עורכי אקו-ויקי והינו אתר ויקי חופשי אשר נכתב על ידי המשתמשים, בדומה לוויקיפדיה. השוני בינו לבין ויקיפדיה הוא שאקו-ויקי הינו אתר עם אג'נדה של קיימות (בניגוד לוויקיפדיה הניטרלית), ויש בו גם ערכים שלא היו נכנסים לוויקיפדיה.

 

מימדי ההשפעה של הפרוייקט גדולים ביותר – בשל הפופולריות של האתר ובשל האמינות שלו בעיני הציבור. ככל שיהיו יותר ערכים באתר, וככל שהערכים יהיו טובים יותר – כך הידע של התנועה הסביבתית והתנועה החברתית תגדל.
לדוגמה, הערך על תרבות הצריכה זכה עד סוף שנת 2014 ל-25,000 צפיות. הערך נכתב על ידי קהילת אקו-ויקי והוא רחב וממצה. מהערך ניתן להגיע לקטגורית תרבות הצריכה אשר מכילה (ביחד עם תת קטגוריות) יותר מ-100 ערכים. הקטגוריה מכילה ערכים בנושאים מגוונים – על סרטים, ספרים, הרצאות, תמונות וכמובן מושגים בתחום.

באופן כללי יותר, כל אחד מ-50 הדפים הפופולריים ביותר באתר - לדוגמה אי שוויון כלכלי או השפעות חיצוניות של רכב פרטי, זכו עד סוף 2014 למעל ל-20 אלף צפיות. מספר הצפיות הכולל של דפים באתר הגיע ל-12 מיליון ומספר הצפיות של העמוד הראשי הגיע לקרוב למיליון (ראו עוד על כך בסטטיסטיקות על האתר). 

 

אקו-ויקי זכתה לציון לשבח בפרס פראט 2013. מדברי צוות השופטים: "אתר מצוין הנותן תשתית של ידע ומידע באופן מעמיק ומקיף. מבריק וחדשני – לא עוד מ"אותו דבר". מדובר בסטארט אפ של ממש היוצר תשתית של תוכן סביבתי מקצועי לכל המתעניין״.
לכתבה ב-Ynet על הפרס, 9.5.2013 

 

כיצד ניתן לתרום? 

 

תרומה לאתר מתבצעת בשתי דרכים: 

 

לאתר אקו-ויקי

 

 

אקו-ויקי